ISO TS 16949 nahradí IATF 16949. Připravte se na novou normu předem
Výroba v automobilovém průmyslu celosvětově podléhá vysokým nárokům na kvalitu a bezpečnost. Tyto vysoké nároky by ale nemohly být dodržovány bez pravidelného prověřování dodavatelů. Známku spolehlivosti v této oblasti představuje certifikace v souladu s normou ISO/TS 16949. Nyní dochází k jejímu nahrazení novou normou s názvem IATF 16949. Jaké změny přináší?
IATF 16949 jako doplněk ISO 9001: 2015
IATF 16949 funguje v souladu s normou ISO 9001: 2015 a respektuje její strukturu i požadavky. Norma IATF 16949 tedy není samostatným standardem pro řízení kvality, ale doplňkem ve spojení s normou ISO 9001: 2015. Ke standardům výroby nová norma začleňuje například požadavky na výrobní postup dílů důležitých z hlediska bezpečnosti, požadavky na výrobky s implementovaným softwarem a zvyšuje také požadavky, které sledují, zda produkty a služby splňují požadavky zákazníků a zákonné požadavky. Větší důraz je také kladen na celý dodavatelský řetězec až k výrobcům prvotních materiálů.
Norma zahrnuje také procesy řízení záruk a celkové požadavky na zdroje. Obecně lze říci, že IATF 16949 oproti předchozí ISO/TS 16949 klade silnější důraz na řízení nestandardních situací a na zabezpečení shody produktu s požadavky.
Zvýšené nároky se dotknou také interních auditorů
Další změnou, kterou norma přináší, je rozšíření požadavků na kompetence interních auditorů. Norma klade důraz na procesní přístup k auditování včetně zvažování rizik, vyžaduje znalosti požadavků ISO 9001 a IATF 16949, znalost základních nástrojů i specifických požadavků zákazníka.
Tyto znalosti se staly předmětem vzdělávacích kurzů, které společnost TÜV SÜD poskytuje interním auditorům firem.
Kdy je třeba přejít na novou normu?
Realizace přechodů z ISO/TS 16949 na IATF 16949 probíhají od začátku tohoto roku. Společnosti, které chtějí prokázat způsobilost k dodávání svých produktů do automobilového průmyslu, se dle původní normy ISO/TS 16949 mohou certifikovat pouze do konce září tohoto roku. Od 1. října 2017 se totiž všechny certifikace budou provádět pouze v souladu s novou normou IATF 16949.
Patříte mezi organizace certifikované dle ISO/TS 16949 a chcete si známku své spolehlivosti udržet i nadále? Pak musíte přechodovým auditem projít nejlépe do 14. května 2018. Certifikační proces podle pravidel IATF může trvat až 120 dnů a 14. září 2018 vaše původní ISO/TS 16949 certifikace pozbyde platnosti.
Přechodový audit ve stejném rozsahu jako re-certifikace
Před vlastním přechodovým auditem se nejprve provádí přezkoumání připravenosti v rozsahu 4 až 8 hodin. Certifikovaná organizace poskytne auditorovi dokumentaci řízení kvality a důkaz o shodě s IATF 16949 ještě před samotným auditem na místě. Pokud by nedošlo k přezkoumání připravenosti před auditem, může přechodový audit začít pouze s přidáním dodatečných hodin k času auditu, během nichž auditor ověří shodu přímo na místě.
Samotný přechodový audit pak vyžaduje stejný počet auditodnů jako audit re-certifikační a shoduje se s ním i ve svém rozsahu. Přechodový audit počítá se 4 až 8 dodatečnými hodinami určenými na přezkoumání změn, jež certifikovaná organizace provedla v managementu kvality, aby tak naplnila požadavky nové normy. Přechodový audit může být provedený stejným týmem auditorů jako audit předcházející.
Jaký je postup v případě neshody?
A jaký je postup v případě, že auditor nalezne během přechodového auditu neshody s normou IATF 16949? V takovém případě bude muset vaše organizace přijmout do 60 dnů nápravná opatření, která podle typu neshody certifikační společnost opět ověří buď dokumentačně (na základě zaslaných důkazů o zavedení opatření), nebo na místě.